Wszystkich gości :       39918

Dziś nas odwiedziło :  237

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : Plastik cacy? Plastik be?

Kategoria :  EKO-symbole       Data : 2014-12-08 15:15:32

  Plastik to teraz numero uno w naszym codziennym życiu. Picie, jedzenie, kosmetyki. Wszystko to mamy zapakowane w plastik. Jeśli chodzi o mnie to o plastiku wiem tyle, że jest to tworzywo sztuczne, które może być wielokrotnego użytku. Wiem też do jakiego pojemnika mogę wyrzucać plastikowe opakowania. To pojemnik o kolorze żółtym. Wiem, że strasznie długo rozkłada się w ziemi. Ale co więcej?

   Zaczeło się od balsamu...A dokładniej od tego, że przyjrzałam się plastikowej butelce po balsamie. Znalazłam na niej taki mały, dziwny trójkącik, złożony ze strzałek z cyfrą jeden w środku. Wiedziona ciekawością przejrzałam wszystkie możliwe plastikowe opakowania w domu. I prawie wszędzie były te trójkąciki, z tą różnicą jednak, że nie tylko jedynkę zawierały w sobie.

   Idąc za ciosem spytałam wujka Gogla, co on na to... I wyszło, że plastiki możemy dzielić na dobre, złe i jeszcze gorsze. Żeby wiedzieć, który jest który musimy się dokładniej przyjrzeć tym właśnie oznaczeniom przy trójkącikach.

 Cyfra 1– oznacza PET
Używany jest do produkcji jednorazowych opakowań do żywności i jednorazowych naczyń. Typowym opakowaniem PET są butelki do wody mineralnej i innych napojów. Nie powinno się używać takiego opakowania więcej niż raz ponieważ może on w dalszym użytkowaniu wydzielać niebezpieczne substancje.

2 – HDPE
Polietylen o dużej gęstości uważany za jeden z bezpieczniejszych plastików, może być stosowany do powtórnego użycia.

3 – PCV
Polichlorek winylu, bardzo powszechny, używany do wyrobu m.in. folii do pakowania żywności a także przy produkcji ram okiennych. PCV jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. W procesie spalania polichlorku winylu wytwarzają się bardzo groźne dla zdrowia związki chemiczne zwane dioksynami, które są często bardziej niebezpieczne od cyjanku potasu. Dlatego NIGDY nie spalajcie plastiku w domowych piecach!!!

4 – LDPE 
Polietylen o małej gęstości używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności, uznawany jest jako dozwolony do powtórnego użytku i bezpieczniejszy niż wiele innych plastików, ale nie tak bezpieczny jak tworzywa 2 i 5.

5 – PP 
Polipropylen wielokrotnego użytku jest często spotykany jako opakowanie do żywności. Razem z tworzywem nr 2 (HDPE ) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików.

6 – PS 
Polistyren najbardziej znany w formie spienionej czyli jako styropian. PS wydziela toksyny i nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. I rzadko stosowany jest do tego celu ze względu na mniejszą odporność chemiczną od polietylenu, ale jest obecny np. w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę.

7 – INNE 
Nigdy nie wykorzystuj do powtórnego użycia wyrobów z plastiku oznaczonego jako 7. W tej kategorii znajduje się wiele szkodliwych związków, m.in. także bardzo toksyczny bisfenol A (BPA), który może przyczyniać się do zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Ponadto jedząc lub pijąc żywność, która miała kontakt z BPA narażamy się na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można ich używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności.

  Jeśli chodzi o BPA, wielu producentów w końcu zwróciło uwagę na problem tego tworzywa. Na butelkach do kramienia dzieci możemy znaleźć oznaczenie BPA free. Dzięki temu możemy być spokojniejsi o zdrowie pociech. 

  Na koniec pamiętajcie: jeśli nie ma na opakowaniu lub na ulotce żadnego z powyższych oznakowań, zrezygnujcie z kupna i używania takiego plastiku. Po pierwsze dla własnego dobra, po drugie wpieracie w ten sposób uczciwych producentów.

  Ach i jeszcze jedno: reklamówki tzw. "jednorazówki" to też plastik. Dlatego używajcie ich z rozsądkiem, nie zabierajcie w sklepach całych naręczy tego paskudztwa, tylko dlatego, że darmowe i można. : )

 

  

  Autor artykułu : Małgorzata Kulisz
Redaktor Naczelna :  Małgorzata Kulisz.

© Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com