Wszystkich gości :       39941

Dziś nas odwiedziło :  260

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : Drewno pod kontrolą

Kategoria :  EKO-symbole       Data : 2015-03-20 09:08:38

 Nie od dziś nam wiadomo, że lasy odgrywają istotną rolę w naszym życiu. Już w szkole podstawowej uczą nas, że drzewa pochłaniają dwutlenek węgla a oddają tlen. I choć spotkałam się z teorią zakładającą błędność poprzedniej, osobiście pozostanę wierna lasom. Szczególnie, że nie wyobrażam sobie Kalet czy naszego kraju uszczuplonego o ten cudowny aspekt przyrody.

  Nie od dziś też wiadomo, że drewno, drewniane meble w ciepły i sympatyczny sposób ozdabiają nam domy. Drewnem też palimy w piecach czy kominkach. A czy zastanawialiście się kiedyś czy te drewniane elementy, które macie w posiadaniu zostały pozyskane w sposób uczciwy i nie szkodzący lasowi i jego ekosystemowi?

  Ha! I tu Was mam. Siebie zresztą też, bo jakoś nigdy - nawet gdy sama pomagałam, przy wyrębie, niepomyślałam czy to jest w jakikolwiek globalny sposób regulowane. A jest. Już od 1993 roku. Powstał wtedy projekt FSC (Forest Stewardship Council) - międzynarodowa organizacja pożytku publicznego, która wzieła sobie za cel zrównoważoną gospodarkę lasami. I to nie tylko w kwestii ekonomicznej, ale też ekologicznej i społecznej.

  Swoją siedzibę główną mają w Bonn, ale w ok 43 krajach istnieje przedstawicielstwo wydające certyfikaty FSC. W każdym kraju taki oragan przedstawicielski stara się dopasować zasady i normy FSC do zasad i norm prawnych w danym kraju.

  Zgodnie z wymogami FSC należy dbać o to, aby lasy pozostały w miarę możliwości mieszane ( nie mam tu na myśli tylko mieszanki gatunkowej, ale też to by obok siebie rosły stare, młode drzewa i naturalnie obumarłe, które uzupełniają leśny ekosystem). Ponad to, ważnym jest aby wycinać z danego obszaru tylko tyle drzew ile może naturalnie odrosnąć. FSC pilnuje też, by nie wycinano lasów istotnych dla społeczeństwa ( jako żródło utrzymania np. dżungle, czy drzew o znaczeniu historycznym np, Aleja Dębowa :) ).

  W Polsce, można by powiedzieć, FSC dopiero raczkuje. FSC- Polska zaistniała w 2001r w Sękocinie k. Warszawy, z inicjatywy trzech organizacji : Ligii Ochrony Przyrody, Polskiego Klubu Ekologicznego oraz Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych. Polska jednostka co prawda nie ma możliwości nadawać certyfikatu, ale stara się udoskonalić sposoby i zasady prawidłowej gospodarki leśnej oraz pilnuje rodzimych zarządców lasów oraz przetwórców drewna.

  I tu jeszcze jeden istotny fakt: FSC nie kończy się tylko na lasach. W dalszej obróbce przesiębiorca z certyfikatem FSC również musi pilnować tego co robi. Ponieważ produkty wytwarzane z prawidłowo pozyskanego surowca mogą mieć nadane trzy różne certyfikaty:. Produkty FSC100% to rzeczy wykonane w całości z certyfikowanego drewna. FSC Mix to produkty mieszane z drewnem z innego kontrolowanego żródła jak również z produktem z recyklingu. Oraz trzecia etykieta: FSC Recycling- to produkty w całości stworzone z "odzysku".

  Tak więc Kochani: mówimy: nie rabunkowej wycince drzew i sprawdzamy skąd pochodzi drewno którym palimy czy na którym siedzimy :)Autor artykułu : Małgorzata Kulisz
Redaktor Naczelna :  Małgorzata Kulisz.

© Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com