Wszystkich gości :       39949

Dziś nas odwiedziło :  268

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : Począ…tki...

Kategoria :  Ale to już było...       Data : 2014-11-05 20:11:35

   Na początku był chaos...i jak zwykle bywa, z chaosu musi się™ wyłonić‡ COŚš. U nas wyłoniła się™ kwestia ekologii. Niby takie to zwyczajne, bo przyroda i ekologia są z nami od zawsze i są tak trywialne jak oddychanie. Jednak jak się™ okazało po wielu dyskusjach, z wiedzą o działaniach eko bywa różnie. Dlatego zrodziła się™ w nas myśl aby część‡ sił stowarzyszenia skierować‡ właśnie tam. I tak powstały działania pro-ekologiczne, typowo ekologiczne jak i takie, dzięki którym możemy być‡ bliżej natury.

 

  Dlatego w dziale "Ale to już było..." postaram się™ w telegraficznym skrócie przybliżyć‡ Wam nasze akcje EKO od samego zarania naszych stowarzyszeniowych dziejów. Dokładniejsze informacje znajdziecie na http://naszekalety.eu/dopobrania

 

  Na pierwszy ogień„ pójdzie " I Zjazd na Byle Czym". Odbył się™ on 28.01.2011. Przednią zabawę™ zorganizowaliśmy w Kuczowie, na uroczej górce zwanej Ptasią. Były niesamowite pojazdy stworzone przez mieszkańców Kalet, było ognisko i pyszne kiełbaski. Zabawa, przyroda i niesamowite przeżycia.

 

  31.01.2011 Marcin Painta przekazał Stowarzyszeniu prawa autorskie do stworzonego przez siebie logo. Którym to - a jakże by inaczej - jest drzewo. Wzorowane na naszych pięknych kaletańskich dębach.

 

  10.03.2011 ruszyła pierwsza poważna akcja o naturze ekologicznej. Wymyślona przez Alinę™ Matlik, z wpadającą w pamięć‡ nazwą "Nie Tylko Dzieci Segregują Śmieci" . Zbieraliśmy surowce wtórne, elektrośmieci, plastikowe nakrętki...Akcja trwała długo(do 16.06.2001) i zakończyła się™ niesamowitym sukcesem. Śmieci, z którymi często nie wiemy co zrobić‡, trafiły do właściwej utylizacji, koreczki zmieniły się™ w realną pomoc. A Kalety w czystsze miejsce na ziemi.

 

  W czerwcu 2011 na zakończenie akcji "Nie Tylko Dzieci Segregują Śmieci", najaktywniejsi w niej, pojechali na budującą eko-prelekcję™ do firmy IKEA (wspomagającą nasze działanie), która w filozofii™ swojego działania ma wpisaną ekologię™.

 

Dostaliśmy również zielone światło ze Starostwa Powiatowego na ruszenie z kolejnym pomysłem pt. "Eko-wiedz@".

 

  1.08.2011 rusza "Eko-wiedz@" z młodzieżą w roli głównej. Fachowe warsztaty dziennikarskie, wyjazdy w plener, ciekawe spotkania, w wyniku których powstało wiele niesamowitych artykułów i fotoreportaży ekologicznych. Na koniec był też konkurs dla czytelników naszego portalu. Projekt trwał aż do 30.10.2011.

 

  10.09.2011 nasz kolejny "pierwszy raz". " I Wielkie Grzybobranie" jedyne w tym rodzaju wydarzenie regionalne miało zaszczyt gościć‡ naszych mieszkańców, grzybiarzy a także wielkiego znawcę™ tematu grzybów i prawidłowych zachowań„ w lesie, pana Justyna Kołka. Zabawa przeplatała się™ z wspaniałymi prelekcjami ekologicznymi i konkursami.

 

A "Eko-wiedz@" szaleje nadal :)

 

 31.10.2011 zakończenie "Eko-wiedzy". Wyłonienie zwycięzców i miłe zaskoczenie, że nasz projekt dotarł daleko poza granice naszego miasta: udział w konkursie wzięli czytelnicy min z Cieszyna. Uroczyste wręczenie nagród obyło się™ 16.11.2011 w trakcie wernisażu fotografii "Kirgistan, dlaczego nie".

 

  27.12.2011 dzięki dotacji z firmy ENEA ruszamy na podbój stolicy z projektem "Ekowiedz@Plus". Po wiedzę™ sięgnęliśmy do zbiorów Centrum Nauki Kopernik. A że dalej byliśmy głodni wiedzy, nasz głód zaspokajali przewodnicy ze Stowarzyszenia Przewodników Złota Kaczka, oprowadzając nas po Warszawie. Pokazując i barwnie opowiadając o zabytkach nie tylko takich jak budynki ale i pomniki przyrody.

 

  Oj działo się™ od samego początku, działo się™...A potem już było tylko lepiej :)

 Autor artykułu : Małgorzata Kulisz
Redaktor Naczelna :  Małgorzata Kulisz.

© Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com