Wszystkich gości :       8247

Dziś nas odwiedziło :  3

 
Zajrzyj na nasz profil na FB







Temat : Pij mleko! Hm...tylko które?

Kategoria :  EKO-lodówka.       Data : 2015-02-04 20:23:39

    Myślę: mleko. Widzę: mamę, która wraca z obory z wiadrem pełnym cudnego, ciepłego, ciężkiego od zapachu mleka. Widzę jak je przelewa przez filtr z wielokrotnie złożonej gazy. I widzę siebie jak niecierpliwie przebieram nogami nie mogąc doczekać się aż dostanę porcję tego białego cudu...

   Myślę: moje dziecko i mleko. Widzę: jak podchodzi do lodówki i wyciąga kartonik zimnego czegoś co niby jest mlekiem... I rodzi się we mnie pytanie: jakie mleko najlepiej podawać mojemu dziecku?

   Nie będę robiła wywodów czy pić czy nie. Czy faktycznie od tego "będziesz duży" czy załapiesz choróbska... To już wybór Wasz i Waszego rozsądku. W tym artykule skupię się na tym jakie najczęściej spotykamy w sklepach rodzaje mleka i czym one się różnią od siebie.

   Tak więc... Najczęściej spotkamy mleko krowie. Ale jak dobrze poszukamy to znajdziemy mleko kozie, kokosowe czy sojowe. Tu jednak, poruszę temat mleka pozyskiwanego od naszych poczciwych Muciek.

    Mleko jest bogatym zródłem witamin A, D, E, K, B1,B2, B6, B12. Ponad to ma w sobie wapń, magnez, potas. Składa się również z białka, cukrów, tłuszczu i soli mineralnych. W którym mleku znajdziemy ich najwięcej? Zasada jest prosta i dotyczy wszystkich produktów pochodzenia naturalnego na naszym rynku: im mniej coś przetworzone tym więcej "dobrego" w tym zostaje. Przechodzimy więc do kwestii: które mleko przechodzi najkrótszą drogę z wymion do naszych domów. I tak :

  Mleko mikrofiltrowane -  zanieczyszczenia i bakterie usuwane są w sposób mechaniczny. Następnie pasteryzowane w temp. 72 stopni.  Może zachować swoją świeżość nawet do 14 dni. Opakowanie: najczęściej butelki szklane i plastikowe.

  Mleko pasteryzowane - najlepiej zachowuje swój naturalny smak. Przez kilka- kilkanaście sekund działania na nie temperatura do 90 stopni, aby zabić możliwe bakterie chorobotwórcze. Mimo to przed spożyciem wsazane jest je przegotować. W trakcie pasteryzacji traci najmniej witamin ( do 10 proc.). Zamknięte w lodówce można przechowywać do 3 dni. Opakowanie: najczęściej butelki szklane i plastikowe.

  Mleko UHT (ultra high temperature, inaczej też zwane sterylizowanym). Dzięki kilku sekundowemu działaniu temperatury sięgającej nawet 150 stopni celcjusza, jest wolne od zarazków. Traci jednak i na smaku czy zapachu ale także wiele z dobroczynnych witamin staje się tylko wspomnieniem. Za to zamknięte możemy trzmać nawet pół roku bez szkody. Po otworzeniu przez 12h można pić bez przegotowywania. Opakowanie: najczęściej kartonik.

   Mleko skondensowane - to mleko, pozbawione części wody przez odparowanie. Wraz z parą ulatniają się niestety wartości odżywcze. Często podczas kondensowania część laktozy ( czyli cukrów) ulega karmelizacji, dlatego mleko nabiera brązowej barwy. Często też bywa dosładzane. Opakowanie: tuby, kartoniki, puszki.

   Mleko w proszku- odparowane i sproszkowane mleko. Ile w tym jeszcze zostało dobrego? Już naprawdę niewiele. Opakowanie: najczęściej spotykane: woreczki.

   Mleko smakowe - chyba najbardziej uwielbiane przez dzieci. Jest to mleko UHT "wzbogacone" o cukry, barwniki i aromaty. Dlatego lepiej pić je tylko od czasu do czasu.

   Pijcie na zdrowie!

 

 

  

 

   



Autor artykułu : Małgorzata Kulisz




Redaktor Naczelna :  Małgorzata Kulisz.

© Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com